Karolina Sulej: Jedna za wszystkie, wszystkie za jedną!

Przeczytasz w 6 min

Skoro jest braterstwo, powinno być także siostrzeństwo – oczywiste, prawda? Cóż – taka równowaga w patriarchacie nie jest możliwa, ponieważ zakładałaby nawet nie tyle równouprawnienie, co w ogóle dostrzeżenie żeńskości jako podmiotu wspólnotowej, kulturowej uwagi. Po co to siostrzeństwo – mówi patriarchat – przecież braterstwo mówi wystarczająco wiele o kondycji człowieka. Nie chodzi o mężczyzn tylko, to taka obiektywna kategoria naszych ludzkich relacji. Doprawdy?

Czytaj dalej Karolina Sulej: Jedna za wszystkie, wszystkie za jedną!

Alex Jaskółowska: Światło, którego nie widać

Przeczytasz w 8 min

Pierwszy raz od dawna siadając do tekstu, nie mogłam zebrać myśli. Chciałam się podzielić swoją refleksją o siostrzeństwie, ale ta idea ciągle gdzieś mi umykała, meandrowała w mojej głowie, wpadałam na trop… a potem znowu ją gubiłam i nie mogłam wyartykułować.

Czytaj dalej Alex Jaskółowska: Światło, którego nie widać

Sylwia Chutnik: Siostrzeństwo mimo wszystko

Przeczytasz w 4 min

To jest film obowiązkowy. Jak ktoś go nie zna, to ja nie wiem, co ten ktoś ogląda. Bo chyba nic ważnego. A jak ktoś nie lubi, to ja bardzo proszę przełączyć się na opery mydlane i sobie je śledzić przez całą dobę, na zdrowie. „Thelma i Luise” Riddleya Scotta z kultuowymi rolami Geeny Davis i Susan Sarandon to podstawa korepetycji z siostrzeństwa, czyli solidarnego wspierania innych kobiet.

Czytaj dalej Sylwia Chutnik: Siostrzeństwo mimo wszystko
Kategorie TwórcyOpublikowano

Karolina Sulej: Pajęczyce

Przeczytasz w 5 min

Dzień Kobiet. Można powiedzieć: Dzień kobiet powinien być każdego dnia. Można też: to komunistyczne święto od rajstop i goździków! Można kupić tulipana dla dziewczyny i nie myśleć w ogóle nic. Można iść na feministyczną manifestację. Można założyć T-shirt girl power.

Czytaj dalej Karolina Sulej: Pajęczyce